JANTXV1N5635A
Mfr.Part #
JANTXV1N5635A
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO13
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
16.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10.2V
Product Status :
Active
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Polarity :
Through Hole
Package :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
90A