JANTXV1N5632A
Mfr.Part #
JANTXV1N5632A
Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO13
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Terminal Position :
Axial
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
112A
Test Current :
1mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Form :
Wire
Direction :
Bulk
Pbfree Code :
No
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Clamping Voltage :
13.4V
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Case Connection :
CATHODE
Reverse Standoff Voltage :
7.78V
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
1W
Qualification Status :
Qualified
Package / Case :
DO-13
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW