JANTXV1N5420
Mfr.Part #
JANTXV1N5420
Manufacturer
Semtech
Package / Case
B, Axial
Description
D MET 3A FAST 600V HR HRV
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
80A
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
B, Axial
Terminal Form :
Wire
Forward Voltage :
1.5V
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
2
Published :
Average Rectified Current :
3A
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-65°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reference Standard :
MIL-19500/411L
Application :
FAST RECOVERY POWER
Mounting Type :
Through Hole
Qualification Status :
Qualified
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 9A
Diode Type :
Standard
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Reverse Recovery Time :
250 ns
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Current-Max :
3A
Max Operating Temperature :
175°C
Peak Reverse Current :
1μA
Mount :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 600V
Element Configuration :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-19500/411
Datasheets
JANTXV1N5420
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 9A -65°C~175°C 1μA @ 600V 2-Termination Bulk B, Axial Through Hole
JANTXV1N5420 Overview
This device has an average rectified current of 3A volts.The maximum output current is 3A.Datasheets indicate that the peak reverse is 1μA.
JANTXV1N5420 Features
an average rectified current of 3A volts
3A is the maximum value
the peak reverse is 1μA
JANTXV1N5420 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
JANTXV1N5420 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB