JANTXV1N5418
Mfr.Part #
JANTXV1N5418
Manufacturer
Semtech
Package / Case
B, Axial
Description
D MET 3A FAST 400V HRV
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Case Connection :
Isolated
Reverse Recovery Time :
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 400V
Reference Standard :
MIL-19500/411L
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
B, Axial
JESD-609 Code :
e0
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Reverse Current :
1μA
Mount :
Through Hole
Forward Voltage :
1.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Qualification Status :
Qualified
Series :
Military, MIL-PRF-19500/411
Average Rectified Current :
3A
Published :
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diode Type :
Standard
Element Configuration :
Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
80A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Application :
FAST RECOVERY POWER
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 9A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
2
Number of Phases :
Bulk
Pin Count :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Current-Max :
3A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
JANTXV1N5418
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 9A -65°C~175°C 1μA @ 400V 2-Termination Bulk B, Axial Through Hole
JANTXV1N5418 Overview
The average rectified current for this device is 3A volts.As far as output current is concerned, 3A is the maximum.A data chart shows that the peak reverse is 1μA in the datasheets.
JANTXV1N5418 Features
an average rectified current of 3A volts
3A is the maximum value
the peak reverse is 1μA
JANTXV1N5418 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
JANTXV1N5418 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB