JANTX1N746AUR-1/TR
Mfr.Part #
JANTX1N746AUR-1/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-213AA (Glass)
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Vf - Forward Voltage :
1.1 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Zener Diodes
Series :
Military, MIL-PRF-19500/127
RoHS :
N
Brand :
Microchip / Microsemi
Configuration :
Single
Zener Current :
120 mA
Supplier Device Package :
DO-213AA
Product Type :
Zener Diodes
Product Status :
Active
Voltage Tolerance :
5 %
Length :
3.71 mm
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Packaging :
Reel
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1 V
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Microchip
Impedance (Max) (Zzt) :
28 Ohms
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 200 mA
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3 V
Power - Max :
500 mW
Diameter :
1.7 mm
Package / Case :
DO-213AA (Glass)
Datasheets
JANTX1N746AUR-1/TR
Microchip Technology JANTX1N746AUR-1/TR
±5% 5 μA @ 1 V -65°C ~ 175°C DO-213AA (Glass)
JANTX1N746AUR-1/TR Overview
A reverse leakage current of 5 μA @ 1 V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.The design is highly flexible due to the zener current of 120 mA.1.1 V @ 200 mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
JANTX1N746AUR-1/TR Features
reverse leakage current of 5 μA @ 1 V
5 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 120 mA