JANTX1N6126US
Mfr.Part #
JANTX1N6126US
Manufacturer
Semtech
Package / Case
SQ-MELF, B
Description
T MET BI 500W 61.2V SM
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
101.96V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Package / Case :
SQ-MELF, B
Peak Pulse Power :
500W
Power Dissipation-Max :
5W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
Military, MIL-PRF-19500/516
Element Configuration :
Single
Test Current :
20mA
Bidirectional Channels :
1
Direction :
Bidirectional
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
61.37V
Pbfree Code :
No
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Pulse Current :
5.1A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.85A
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e0
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Qualified
Clamping Voltage :
97.1V
Terminal Form :
WRAP AROUND
Published :
Reverse Standoff Voltage :
51.7V
Terminal Position :
END
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
Case Connection :
Isolated
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51.7V
Number of Terminations :
Datasheets
JANTX1N6126US
Semtech JANTX1N6126US
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL