JANTX1N4495DUS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JANTX1N4495DUS
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
SQ-MELF, A
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 180V 1.5W D5A
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250nA @ 144V
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Series :
Military, MIL-PRF-19500/406
Number of Elements :
1
Terminal Position :
END
Reference Standard :
MIL-19500/406
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 200mA
JESD-609 Code :
e0
Impedance-Max :
1.3kOhm
Qualification Status :
Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
WRAP AROUND
Voltage Tol-Max :
1%
Package / Case :
SQ-MELF, A
Configuration :
Single
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, METALLURGICALLY BONDED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Working Test Current :
1.4mA
Surface Mount :
yes
Reference Voltage :
180V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Datasheets
JANTX1N4495DUS
Microsemi JANTX1N4495DUS
ZENER DIODE 1.3kOhm ±1% 250nA @ 144V -65°C~175°C 2 Terminations SQ-MELF, A
JANTX1N4495DUS Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 250nA @ 144V.1% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 1%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 180VV.This device should be operated at 1.4mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1V @ 200mA is provided.
JANTX1N4495DUS Features
reverse leakage current of 250nA @ 144V
250nA @ 144V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 1.4mA
minimal dynamic impedance is 1.4mA