JANTX1N4483DUS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JANTX1N4483DUS
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
SQ-MELF, A
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W D5A
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
70Ohm
Power - Max :
1.5W
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500/406
Reference Voltage :
56V
Qualification Status :
Qualified
Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250nA @ 44.8V
Packaging :
Bulk
Voltage Tol-Max :
1%
Package / Case :
SQ-MELF, A
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Working Test Current :
4.5mA
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Form :
WRAP AROUND
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Terminal Position :
END
HTS Code :
Power Dissipation-Max :
1.5W
JESD-609 Code :
e0
Reference Standard :
MIL-19500/406F
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 200mA
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
JANTX1N4483DUS
Microsemi JANTX1N4483DUS
ZENER DIODE 70Ohm ±1% 250nA @ 44.8V -65°C~175°C 2 Terminations SQ-MELF, A
JANTX1N4483DUS Overview
A reverse leakage current of 250nA @ 44.8V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 1%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 4.5mA.1V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
JANTX1N4483DUS Features
reverse leakage current of 250nA @ 44.8V
250nA @ 44.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4.5mA
minimal dynamic impedance is 4.5mA