JANKCCF2N5153
Mfr.Part #
JANKCCF2N5153
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Description
TRANS PNP 80V 2A TO39
Transistor Type :
PNP
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A, 5V
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Series :
Military, MIL-PRF-19500/545
Supplier Device Package :
TO-39 (TO-205AD)
Mounting Type :
Through Hole
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Power - Max :
1 W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Frequency - Transition :
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Product Status :
Active
Datasheets
JANKCCF2N5153
PNP -65°C ~ 200°C (TJ) 50µA TO-205AD, TO-39-3 Metal Can Through Hole
JANKCCF2N5153 Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V.Vce saturation means Ic is at its maximum value(saturated), and the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A.The product comes in the supplier device package of TO-39 (TO-205AD).A 80 V maximal voltage - Collector Emitter Breakdown is present in the device.
JANKCCF2N5153 Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A, 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A