JANHCA1N5300
Mfr.Part #
JANHCA1N5300
Package / Case
DO-204AA, DO-7, Axial
Description
CURRENT REGULATOR
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
Military, MIL-PRF-19500/463
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 1.04 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-204AA, DO-7, Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Current - Average Rectified (Io) :
1.43A
Diode Type :
Standard
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-7
Datasheets
JANHCA1N5300
Microchip Technology JANHCA1N5300
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.5 V @ 1.04 A -55°C ~ 175°C DO-204AA, DO-7, Axial Through Hole
JANHCA1N5300 Overview
JANHCA1N5300 Features
JANHCA1N5300 Applications
There are a lot of Microchip
JANHCA1N5300 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB