JAN1N5661A/TR
Mfr.Part #
JAN1N5661A/TR
Package / Case
DO-13
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Package / Case :
DO-13
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
207V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Microchip
Base Product Number :
1N5661
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
128V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.2A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min) :
143V
Package :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Brand :
Microchip / Microsemi
RoHS :
N
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Capacitance @ Frequency :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)