JAN1N5641A/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JAN1N5641A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-13
Datasheet
Download
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
30.6V
RoHS :
N
Power Line Protection :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18.8V
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Voltage - Breakdown (Min) :
20.9V
Capacitance @ Frequency :
Base Product Number :
1N5641
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Microchip
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Microchip / Microsemi
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
49A