JAN1N5555
Mfr.Part #
JAN1N5555
Package / Case
DO-13
Description
TVS DIODE 30.5VWM 47.5VC DO13
Product Category :
Peak Pulse Current :
32A
Published :
Case Connection :
Isolated
Pbfree Code :
No
Peak Pulse Power :
1.5kW
Radiation Hardening :
yes
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Qualified
Pin Count :
2
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Element Configuration :
Single
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
Axial
Clamping Voltage :
47.5V
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Type :
Zener
Number of Pins :
2
Power Dissipation-Max :
1W
Leakage Current :
5μA
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Test Current :
1mA
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
DO-13
Voltage - Breakdown (Min) :
33V