JAN1N5521CUR-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JAN1N5521CUR-1
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-213AA (Glass)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO213AA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e0
Dynamic Impedance-Max :
18ohm
Power - Max :
500mW
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-LELF-R2
Additional Feature :
METALLURGICALLY BONDED
Impedance-Max :
18ohm
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Dissipation-Max :
0.5W
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 200mA
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
No
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Form :
WRAP AROUND
Surface Mount :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Working Test Current :
20mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Diode Type :
ZENER DIODE
Package / Case :
DO-213AA (Glass)
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Standard :
MIL-19500
Reference Voltage :
4.3V
Terminal Position :
END
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Qualified
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1.5V
Voltage Tol-Max :
2%
Series :
Military, MIL-PRF-19500/437
Datasheets
JAN1N5521CUR-1
Microchip Technology JAN1N5521CUR-1
ZENER DIODE 18Ohm ±2% 3μA @ 1.5V -65°C~175°C 2 Terminations DO-213AA (Glass)
JAN1N5521CUR-1 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 1.5V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3VV.This device should be operated at 20mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 200mA is provided.
JAN1N5521CUR-1 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1.5V
3μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA