JAN1N5416/TR
Mfr.Part #
JAN1N5416/TR
Package / Case
B, Axial
Description
RECTIFIER UFR,FRR
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Configuration :
Single
Product :
Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Microchip
Max Surge Current :
80 A
Product Category :
Rectifiers
Mounting Style :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series :
Military, MIL-PRF-19500/411
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 9 A
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Product Type :
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Product Status :
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Diode Type :
Standard
RoHS :
N
Package / Case :
B, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Recovery Time :
150 ns
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Capacitance @ Vr, F :
Brand :
Microchip / Microsemi
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 100 V
Datasheets
JAN1N5416/TR
Microchip Technology JAN1N5416/TR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5 V @ 9 A -65°C ~ 175°C 1 μA @ 100 V B, Axial Through Hole
JAN1N5416/TR Overview
Surge current can reach maximum value 80 A.
JAN1N5416/TR Features
JAN1N5416/TR Applications
There are a lot of Microchip Technology
JAN1N5416/TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB