JAN1N4483D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JAN1N4483D
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO41
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
70Ohm
Case Connection :
Isolated
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power - Max :
1.5W
Series :
Military, MIL-PRF-19500/406
Diode Type :
ZENER DIODE
Power Dissipation-Max :
1.5W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reference Standard :
MIL-19500
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, METALLURGICALLY BONDED
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Published :
Working Test Current :
4.5mA
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
56V
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250nA @ 44.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Tolerance :
±1%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 200mA
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Qualification Status :
Qualified
Terminal Form :
Wire
Pin Count :
2
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tol-Max :
1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
Pbfree Code :
No
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
JAN1N4483D
Microchip Technology JAN1N4483D
ZENER DIODE 70Ohm ±1% 250nA @ 44.8V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
JAN1N4483D Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 250nA @ 44.8V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 1% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V.This device must be operated with the working test voltage set to 4.5mA.For operation, diode reaches 1V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
JAN1N4483D Features
reverse leakage current of 250nA @ 44.8V
250nA @ 44.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4.5mA
minimal dynamic impedance is 4.5mA