JA3102A-32-J19SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JA3102A-32-J19SC
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT FMALE 19P SILVER CRIMP
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Silver
Current Rating :
23A
Applications :
Industrial, Marine, Telecommunications
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Size - Insert :
32-J19
Cable Opening :
1.886 (47.90mm)
Max Operating Temperature :
85°C
Shell Finish :
Zinc
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Series :
JA
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
Keyed
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Color :
Black
Number of Pins :
19
Insert Material :
Synthetic Resin
Number of Positions :
19
Datasheets
JA3102A-32-J19SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Silver Zinc Bulk Keyed Threaded
JA3102A-32-J19SC Overview
JA3102A-32-J19SC Features
JA series
JA3102A-32-J19SC Applications
There are a lot of JAE Electronics
JA3102A-32-J19SC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER