J1522AF24VAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J1522AF24VAC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Series :
J152
Package :
Tray
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Operate Time :
25 ms
Release Time :
25 ms
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Seal Rating :
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Insulation :
Features :
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Resistance :
184 Ohms
Termination Style :
Plug In
Switching Voltage :
300VAC - Max
Coil Voltage :
24VAC
Coil Current :
130.4 mA
Contact Rating (Current) :
10 A