J1512CP48VAC1.2
Mfr.Part #
J1512CP48VAC1.2
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Non Latching
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Switching Voltage :
300VAC - Max
Coil Voltage :
48VAC
Coil Current :
65.3 mA
Coil Resistance :
735 Ohms
Must Release Voltage :
14.4 VAC
Must Operate Voltage :
38.4 VAC
Contact Rating (Current) :
20 A