J1512CF120VAC1.2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J1512CF120VAC1.2
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Stock
197
In Stock :
197
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Features :
Termination Style :
Plug In
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Must Release Voltage :
36 VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Size / Dimension :
Based on Flange Option
Seal Rating :
Coil Insulation :
Coil Resistance :
4.55 kOhms
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Package :
Tray
Series :
J151
Packaging :
Contact Configuration - 2C
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
25 ms
Mounting Type :
PC Pin or Solder Lug Mounting
Release Time :
25 ms
Must Operate Voltage :
96 VAC
Switching Voltage :
300VAC - Max
Product Status :
Active
Coil Voltage :
120VAC
Coil Current :
26.4 mA