J1511CT110VAC1.2
Mfr.Part #
J1511CT110VAC1.2
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
Must Release Voltage :
33 VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
88 VAC
Package :
Tray
Termination Style :
Plug In
Switching Voltage :
300VAC - Max
Coil Current :
28.2 mA
Coil Voltage :
110VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Features :
Mounting Type :
Socketable
Coil Insulation :
Coil Resistance :
3.9 kOhms