J1511CP24VAC1.2D
Mfr.Part #
J1511CP24VAC1.2D
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Mounting Type :
Through Hole
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Coil Current :
130.4 mA
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Coil Resistance :
184 Ohms
Switching Voltage :
300VAC - Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Features :
Lighted Indicator
Coil Voltage :
24VAC