J1511CP220VAC1.2D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J1511CP220VAC1.2D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 220V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operate Time :
25 ms
Seal Rating :
Must Operate Voltage :
176 VAC
Coil Current :
15.3 mA
Coil Voltage :
220VAC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Release Time :
25 ms
Coil Resistance :
14.4 kOhms
Coil Insulation :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Coil Type :
Non Latching
Package :
Tray
Termination Style :
PC Pin
Switching Voltage :
300VAC - Max
Mounting Type :
Through Hole
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Lighted Indicator
Must Release Voltage :
66 VAC