J1511CP110VAC1.2
Mfr.Part #
J1511CP110VAC1.2
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
Coil Voltage :
110VAC
Coil Resistance :
3.9 kOhms
Coil Insulation :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) :
20 A
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage :
300VAC - Max
Coil Current :
28.2 mA
Must Release Voltage :
33 VAC
Must Operate Voltage :
88 VAC