J114AF1CHS48VDC.53
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J114AF1CHS48VDC.53
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Termination Style :
PC Pin
Series :
J114AF
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Features :
Operate Time :
20 ms
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Insulation :
Switching Voltage :
380VAC, 110VDC - Max
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Must Operate Voltage :
36 VDC
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
10 ms
Coil Resistance :
4.25 kOhms
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
16 A
Mounting Type :
Through Hole
Coil Current :
11.3 mA
Package :
Tube
Seal Rating :
Sealed - Fully
Must Release Voltage :
4.8 VDC