J105D1AS12VDC.45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J105D1AS12VDC.45
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Switching Voltage :
277VAC - Max
Coil Type :
Non Latching
Features :
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Release Time :
10 ms
Series :
J105D
Coil Current :
37.5 mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
9 VDC
Coil Resistance :
320 Ohms
Product Status :
Active
Contact Rating (Current) :
10 A
Seal Rating :
Sealed - Fully
Package :
Tray
Operate Time :
10 ms
Coil Insulation :
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Release Voltage :
1.2 VDC