J104B2C48VDC.20S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J104B2C48VDC.20S
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Type :
Non Latching
Must Operate Voltage :
36 VDC
Series :
J104
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Seal Rating :
Sealed - Fully
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Current :
4.2 mA
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Coil Voltage :
48VDC
Coil Insulation :
Product Status :
Active
Package :
Tube
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Resistance :
11.5 kOhms
Contact Rating (Current) :
3 A
Operate Time :
4.5 ms
Termination Style :
PC Pin
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C