ITA6V5C1RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ITA6V5C1RL
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5VWM 12VC 8-SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
12V
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
5V
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
Bidirectional
Base Part Number :
ITA6V5
Series :
ITA, TRANSIL™
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
6.5V
Number of Terminations :
8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Peak Pulse Current :
25A
Number of Elements :
6
Max Operating Temperature :
125°C
Configuration :
COMMON CATHODE, 6 ELEMENTS
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
25A
Number of Channels :
5
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25A 8/20μs
Capacitance :
750pF
Terminal Position :
Dual
Datasheets
ITA6V5C1RL
Introducing STMicroelectronics ITA6V5C1RL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Zener, Base Part Number:ITA6V5, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:5, Number of Pins:8, ITA6V5C1RL pinout, ITA6V5C1RL datasheet PDF, ITA6V5C1RL amp .Beyond STMicroelectronics ITA6V5C1RL ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.