IT3D-100S-BGA(37)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IT3D-100S-BGA(37)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.069 1.75mm
Feature :
Mating Side
Stack Height (Mating) :
15mm ~ 40mm
Published :
Number of Rows :
20
Packaging :
Tray
Current Rating :
1A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
IT3
Connector Type :
Receptacle, Non-Gendered
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
100
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Termination :
SMD/SMT
Housing Material :
Polymer
Mount :
Surface Mount
Datasheets
IT3D-100S-BGA(37)
Hirose IT3D-100S-BGA(37)
Receptacle, Non-Gendered Tray 20 Rows 0.069 1.75mm Surface Mount 100 Positions IT3 Gold SMD/SMT