IT2-380S-BGA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IT2-380S-BGA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 380POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Insulation Resistance :
100MOhm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Rows :
18
Number of Positions :
380
Feature :
Board Guide
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Series :
IT2
Published :
Mount :
Surface Mount
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
Bronze
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
500mA
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
IEC Conformance :
Termination :
SMD/SMT
Housing Material :
Polymer
Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Contact Finish :
Gold
Total Number of Contacts :
380
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
Pitch :
2mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
IT2-380S-BGA
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 18 Rows 2mm Surface Mount 380 Positions IT2 Gold SMD/SMT Bronze
IT2-380S-BGA Overview
IT2-380S-BGA Features
IT2 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C