IT1A-168S-SV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IT1A-168S-SV
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 168POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Finish :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Published :
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
IT1
Number of Positions :
168
Filter Feature :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Surface Mount
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
168
Packaging :
Tray
Termination :
SMD/SMT
Pitch :
0.020 0.50mm
Feature :
Solder Retention
Additional Feature :
High Reliability
Height Above Board :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
DIN Conformance :
Datasheets
IT1A-168S-SV
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 168 Positions IT1 Gold SMD/SMT