IT06-12SA-022-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IT06-12SA-022-N
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG HSG 12POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Gray
Current Rating :
13A
Type :
PLUG
Number of Rows :
2
Features :
IP67, IP68, IP69K, Sealed
Row Spacing :
Pitch :
Package :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
PLUG
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Gender :
Male
Number of Positions :
12
Contact Termination :
Crimp
Series :
IT
Contact Type :
Female Socket
Number of Contacts :
12
Fastening Type :
Latch Lock
Base Product Number :
IT06-12
Datasheets
IT06-12SA-022-N
2 Rows Plug Gray 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp IT