ISPLSI2128VL-150LB100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISPLSI2128VL-150LB100
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
100-LFBGA
Datasheet
Download
Description
EE PLD, 8.5NS, 128-CELL PBGA100
Stock
278
In Stock :
278
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Number of Terminals :
100
Number of I/O Lines :
64
Technology :
CMOS
Seated Height-Max :
1.5 mm
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Dedicated Inputs :
4
Length :
10 mm
Package Shape :
Square
Pbfree Code :
No
Package / Case :
100-LFBGA
Product Status :
Active
Width :
10 mm
Voltage Supply - Internal :
2.3V ~ 2.7V
Propagation Delay :
8.5 ns
Number of Gates :
6000
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Delay Time tpd(1) Max :
6 ns
Programmable Logic Type :
EE PLD
Number of I/O :
64
JESD-30 Code :
S-PBGA-B100
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
100
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Rochester Electronics LLC
Surface Mount :
yes
Output Function :
MACROCELL
Series :
ispLSI® 2000
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Terminal Position :
BOTTOM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Package :
Bulk
Number of Logic Elements/Blocks :
32
Programmable Type :
In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Supplier Device Package :
100-CABGA (10x10)
Organization :
4 DEDICATED INPUTS, 64 I/O
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
0.8 mm
0.8 mm PMIC ispLSI® 2000 Series 100-LFBGA
ISPLSI2128VL-150LB100 Overview
100-LFBGA is the package in which it resides.There are 64 I/Os programmed in it.As the terminal position of this electrical part is BOTTOM, it serves as an important access point for passengers and freight.To ensure its reliability, the operating temperature is set to 0°C ~ 70°C (TA).The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispLSI® 2000series of FPGAs.The chip is programmed with 100 pins.6000 gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.There are 32 logic elements/blocks.It has 4 dedicated inputs for detecting input signals.Types of programmable logic are divided into EE PLD.
ISPLSI2128VL-150LB100 Features
100-LFBGA package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C ~ 70°C (TA)
100 pin count