ISPLSI 2128VE-100LB100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISPLSI 2128VE-100LB100
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
100-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC CPLD 128MC 10NS 100CABGA
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Series :
ispLSI® 2000VE
Propagation Delay :
13 ns
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Form :
Ball
JESD-30 Code :
S-PBGA-B100
Package / Case :
100-LFBGA
Output Function :
MACROCELL
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height Seated (Max) :
1.5mm
Published :
Power Supplies :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Macro Cells :
128
Clock Frequency :
77MHz
Voltage Supply - Internal :
3V~3.6V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
100
Width :
10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
3.3V
Number of Gates :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Number of I/O :
64
Additional Feature :
yes
Pin Count :
100
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Delay Time tpd(1) Max :
10ns
Length :
10mm
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Dedicated Inputs :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Logic Elements/Blocks :
32
Base Part Number :
ISPLSI 2128
JTAG BST :
No
Packaging :
Tray
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Programmable Type :
In System Programmable
3.3V 0.8mm PMIC ispLSI® 2000VE Series ISPLSI 2128 3.3V 100-LFBGA
ISPLSI 2128VE-100LB100 Overview
The mobile phone network has 128 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).In the 100-LFBGA package, you will find it.In this case, there are 64 I/Os programmed.100 terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of BOTTOM.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.Tray should be used to package the chip.Due to its reliability, it is operated at a temperature of 0°C~70°C TA.There should be a Surface Mount on the chip.The FPGA belongs to the ispLSI® 2000VE series.A chip with 100 pins is programmed.This device also displays YES.The ISPLSI 2128 shows its related parts.A digital circuit can be constructed using 6000 gates.32logic blocks/elements are present.This device runs on 3.3V volts of electricity.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V.To detect the status of input signals, there are 4 dedicated inputs.If the supply voltage (Vsup) is greater than 3V, then the device will work properly.It is recommended that the clock frequency not exceed 77MHz.
ISPLSI 2128VE-100LB100 Features
100-LFBGA package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
3.3V power supplies