ISPLSI 2096E-100LQ128
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISPLSI 2096E-100LQ128
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
128-BQFP
Datasheet
Download
Description
IC CPLD 96MC 10NS 128QFP
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Propagation Delay :
10 ns
Number of I/O :
96
JESD-609 Code :
e0
Published :
Delay Time tpd(1) Max :
10ns
Length :
28mm
JTAG BST :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Number of Terminations :
128
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Output Function :
MACROCELL
Programmable Type :
In System Programmable
Height Seated (Max) :
4.1mm
Pin Count :
128
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Gates :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
3.3/55V
Number of Logic Elements/Blocks :
24
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage :
5V
Surface Mount :
yes
Voltage Supply - Internal :
4.75V~5.25V
Pbfree Code :
No
Number of Macro Cells :
96
Series :
ispLSI® 2000E
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G128
Terminal Pitch :
0.8mm
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
ISPLSI 2096
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of Dedicated Inputs :
3
Clock Frequency :
77MHz
Terminal Position :
QUAD
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Width :
28mm
Package / Case :
128-BQFP
ECCN Code :
EAR99
3.3/55V 0.8mm PMIC ispLSI® 2000E Series ISPLSI 2096 5V 128-BQFP
ISPLSI 2096E-100LQ128 Overview
There are 96 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].The device is programmed with 96 I/Os.Devices are programmed with terminations of 128.This electrical part has a terminal position of QUAD, which serves as an important point of access for passengers and freight.The power supply voltage is 5V.Tray is the packaging method.To ensure reliability, the device operates at a temperature of 0°C~70°C TA.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.As part of the ispLSI® 2000E series, it is a type of FPGA.128 pins are programmed on the chip.This device is also capable of displaying CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V.In accordance with the ISPLSI 2096, its related parts are listed.As a building block for digital circuits, there are 4000 gates.A total of 24 logic elements/blocks are present.There is 3.3/55V power supply available for it.5.25V is the maximum supply voltage (Vsup).Input signals are detected using 3 dedicated inputs.In order to operate properly, the supply voltage (Vsup) should be greater than 4.75V.It should not exceed 77MHz in terms of clockfrequency.
ISPLSI 2096E-100LQ128 Features
128-BQFP package
96 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
128 pin count