ISOPAC0103
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISOPAC0103
Manufacturer
Semtech
Description
DIODE GEN PURP 1KV 15A
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Base Part Number :
ISOPAC
Terminal Form :
Solder Lug
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 9A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
O-MRFM-D2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Radial
JESD-609 Code :
e0
Reverse Recovery Time :
2 μs
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
175°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 1000V
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
18 Weeks
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Number of Elements :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Average Rectified Current :
15A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reverse Current-Max :
1μA
Application :
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
2
Datasheets
ISOPAC0103
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 9A -55°C~175°C 1μA @ 1000V 2-Termination
ISOPAC0103 Overview
For this device, the average rectified current is 15A volts.Whenever the reverse current is allowed to reach its maximum, 1μA is reached.
ISOPAC0103 Features
an average rectified current of 15A volts
A maximum reverse current of 1μA
ISOPAC0103 Applications
There are a lot of Semtech Corporation
ISOPAC0103 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB