ISOM5-420-B-L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISOM5-420-B-L2
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Bulk Disc 17mm
Datasheet
Download
Description
ISOMOV 5KA 420VRMS BULK IN-LINE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Diameter :
17 mm
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
Disc 17mm
Package/Case :
Bulk
Surge Energy Rating :
Product Status :
Active
Product Type :
GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters
Number of Circuits :
1
Product :
MOV
Type :
Hybrid Protection Component
Disc 17mm
Series :
IsoMOV?
Clamping Voltage :
1100V
Varistor Voltage :
420V
Mounting Style :
Through Hole
Voltage - Clamping :
1100V (1.1kV)
Termination Style :
Radial
Current Rating :
5 kA
Lead Spacing :
7.5 mm
Package :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
ISOM5
Capacitance :
40pF
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Varistors
Clamping Current :
100A
Peak Surge Current :
250 A
Datasheets
ISOM5-420-B-L2
Introducing Bourns, Inc. ISOM5-420-B-L2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package/Case:Bulk, Type:Hybrid Protection Component, Package / Case:Disc 17mm, ISOM5-420-B-L2 pinout, ISOM5-420-B-L2 datasheet PDF, ISOM5-420-B-L2 amp .Beyond Bourns, Inc. ISOM5-420-B-L2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.