ISL88001IH29Z-T
Mfr.Part #
ISL88001IH29Z-T
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-3
Product Category :
Supervisors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reset Timeout :
140ms Minimum
Length :
2.9mm
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
Dual
Voltage - Threshold :
2.925V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
3
Supply Voltage :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Adjustable Threshold :
No
Number of Channels :
1
Base Part Number :
ISL88001
Reset :
Active Low
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Terminal Pitch :
0.95mm