ISL85005FRZ-T
Mfr.Part #
ISL85005FRZ-T
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
12-VFDFN Exposed Pad
Description
5A SYNCH BUCK REG WITH SYNC PIN
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Frequency - Switching :
500kHz
Function :
Step-Down
Voltage - Input (Max) :
18V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Synchronous Rectifier :
yes
ECCN Code :
EAR99
Interface IC Type :
LINE TRANSCEIVER
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
JESD-609 Code :
e3
Topology :
Buck
Output Type :
Adjustable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Outputs :
1
Current - Output :
5A
Package / Case :
12-VFDFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
ISL85005FRZ-T
4.5V DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 500kHz Tape & Reel (TR) 5A 12-VFDFN Exposed Pad
ISL85005FRZ-T7A Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 12-VFDFN Exposed Pad package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Adjustable output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. The operating temperature should be kept at -40°C~125°C TJ when the voltage regulator 12v is in operation. This DC-DC switching regulator has a switching frequency of 500kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.5V. As a result, the output voltage of the voltage regulator 12v (Min/Fixed) is 5V. It features maximum design flexibility due to dc to dc voltage regulator's 5A output current. Voltage regulator has a maximum input voltage of 18V. NOT SPECIFIED is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature.