ISL80101IR33Z-TK
Mfr.Part #
ISL80101IR33Z-TK
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
DFN
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 10DFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Accuracy :
0.2 %
Mount :
Surface Mount
Voltage - Output :
3.3V
Current - Output :
1A
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
130mV
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Outputs :
1
Number of Regulators :
1
Min Current Limit :
1.75A
Output Type :
FIXED
Package / Case :
DFN
Max Output Current :
1A
Number of Pins :
10
Min Input Voltage :
2.2V
Max Input Voltage :
6V
Polarity :
Positive
Datasheets
ISL80101IR33Z-TK
Intersil (Renesas Electronics Corporation) ISL80101IR33Z-TK
[Voltage Regulators - Linear] Intersil (Renesas Electronics Corporation) ISL80101IR33Z-TK Overview
ISL80101IR33Z-TK Features
  • Highly efficient linear voltage regulation
  • Output voltage: 3.3V
  • Maximum current output: 1A