ISL23710WIU10Z-T
Mfr.Part #
ISL23710WIU10Z-T
Manufacturer
Intersil
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
DIGIPOT, 128 PSTN
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Digital Potentiometers
Taper :
Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
ISL23710
Number of Taps :
128
Series :
XDCP™
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
70
Configuration :
Potentiometer
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Functions :
1
Length :
3mm
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Voltage - Supply :
±2.7V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
10
Supply Voltage :
5V
Temperature Coefficient (Typ) :
±50ppm/°C
Resistance :
10kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Circuits :
1
JESD-609 Code :
e3
Total Resistance :
10000Ohm
Resistor Terminal Voltage-Min :
-2.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3mm
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Package / Case :
Memory Type :
Volatile
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Number of Positions :
128
Terminal Position :
Dual
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Terminal Pitch :
0.5mm
Datasheets
ISL23710WIU10Z-T
Introducing Digital Potentiometers Intersil ISL23710WIU10Z-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:ISL23710, Number of Terminations:10, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), ISL23710WIU10Z-T pinout, ISL23710WIU10Z-T datasheet PDF, ISL23710WIU10Z-T amp .Beyond Digital Potentiometers Intersil ISL23710WIU10Z-T ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.