ISL12028AIB27Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISL12028AIB27Z
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
SOIC
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Real Time Clocks
Supply Voltage :
3.3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
14
Terminal Pitch :
1.27mm
Information Access Method :
I2C
Power Supplies :
3/5V
JESD-609 Code :
e3
Interface :
2-Wire, I2C, Serial
Max Operating Temperature :
85°C
Max Supply Voltage :
5.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Operating Supply Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
8.65mm
Time-Min :
SECONDS
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Clock Frequency :
0.032MHz
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.75mm
Number of Pins :
14
HTS Code :
Temperature Grade :
Industrial
Min Supply Voltage :
2.7V
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SOIC
Interrupt Capability :
Y
Volatile :
yes
Published :
Logic Function :
Clock
Width :
3.9mm