ISDF-16-S-M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISDF-16-S-M
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN INSULATOR HSG 16POS 1.27MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Rectangular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Female Socket
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Latch Lock
Packaging :
Tube
Series :
Tiger Eye™ ISDF
Pitch :
0.050 1.27mm
Connector Type :
Insulator
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Positions :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Retention Latches
Contact Termination :
Crimp
Datasheets
ISDF-16-S-M
1 Rows Insulator Tube Black 16 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Tiger Eye™ ISDF
ISDF-16-S-M Overview
ISDF-16-S-M Features
Tiger Eye™ ISDF series
ISDF-16-S-M Applications
There are a lot of Samtec Inc.
ISDF-16-S-M Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM