ISD1750SYIR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISD1750SYIR
Manufacturer
Nuvoton Technology Corporation
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC VOICE REC/PLAY 100SEC 28SOIC
Manufacturer :
Nuvoton Technology Corporation
Product Category :
Voice Record and Playback
Interface :
Pushbutton, SPI
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
Internal
Feature :
Automatic Gain Control, Volume Control
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Signal :
Analog - Single Ended, PWM Speaker Output
Series :
ChipCorder®
Published :
Sampling Frequency :
4kHz~12kHz
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Messaging :
Multiple
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mount :
Surface Mount
Duration :
33 ~ 100 Sec
Voltage - Supply :
2.4V~5.5V
Input Signal :
Analog - Single Ended, Microphone
Datasheets
ISD1750SYIR
Introducing Voice Record and Playback Nuvoton Technology Corporation ISD1750SYIR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, ISD1750SYIR pinout, ISD1750SYIR datasheet PDF, ISD1750SYIR amp .Beyond Voice Record and Playback Nuvoton Technology Corporation ISD1750SYIR ,we also offer ISD1932SYI, ISD1740SY, ISD1740PY, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nuvoton Technology Corporation ISD1750SYIR
Voice Record and Playback Nuvoton Technology Corporation ISD1750SYIR Overview
ISD1750SYIR Features
  • Up to 100 seconds of high-quality voice recording and playback capacity.
  • Durable 28SOIC package suitable for various industrial environments.
  • Flexible operating voltage from 2.4V to 5.5V, accommodating a broad spectrum of power supplies.