IS62C25616BL-45TLI-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IS62C25616BL-45TLI-TR
Manufacturer
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI)
Package / Case
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 44TSOP II
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Memory Density :
4194304 bit
Memory Size :
4Mb 256K x 16
Access Time (Max) :
45 ns
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
44
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Standby Current-Max :
0.000015A
Memory Type :
Volatile
Memory Interface :
Parallel
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Memory Width :
16
Output Characteristics :
3-STATE
Organization :
256KX16
Surface Mount :
yes
Write Cycle Time - Word, Page :
45ns
Power Supplies :
5V
Memory Format :
SRAM
Standby Voltage-Min :
2V
Terminal Pitch :
0.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Current-Max :
0.02mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
I/O Type :
COMMON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
44
Introducing Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS62C25616BL-45TLI-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:44, Package / Case:44-TSOP (0.400, 10.16mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:44, IS62C25616BL-45TLI-TR pinout, IS62C25616BL-45TLI-TR datasheet PDF, IS62C25616BL-45TLI-TR amp .Beyond Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS62C25616BL-45TLI-TR ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.