IS61QDPB42M36A-550M3LI
Mfr.Part #
IS61QDPB42M36A-550M3LI
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165LFBGA
Memory
Supply Voltage :
1.8V
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Memory Density :
75497472 bit
Terminal Pitch :
1mm
Memory Format :
SRAM
Memory Size :
72Mb 2M x 36
Height Seated (Max) :
1.4mm
I/O Type :
Separate
Clock Frequency :
550MHz
HTS Code :
Number of Pins :
165
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.89V
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Access Time (Max) :
0.45 ns
Surface Mount :
yes
Width :
15mm
Pin Count :
165
Output Characteristics :
3-STATE
Qualification Status :
Not Qualified
Standby Voltage-Min :
1.71V
Supply Current-Max :
1.3mA
Power Supplies :
1.8V
Length :
17mm
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Package / Case :
165-LBGA
Organization :
2MX36
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Width :
36
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
Memory Type :
Volatile
Standby Current-Max :
0.38A
1.8V V 165 Pin Memory IC 17mm mm
IS61QDPB42M36A-550M3LI Overview
There is a memory type Volatile for this type of device. The case comes in the Tray style. The file is embedded in a 165-LBGA case. This chip has an 72Mb 2M x 36 size of memory on it, so a lot of data can be stored on it. Memory data is stored in SRAM-format, which is common in mainstream devices. -40°C~85°C TA is an extended operating temperature range, making this device ideal for demanding applications. A supply voltage of 1.71V~1.89V can be applied to it. There is a recommended mounting type of Surface Mount for it. The chip contains 165 terminations. As many as 1 functions are supported for comprehensive working. An 1.8V supply is required for this ic memory chip to operate properly. During the rotation of the clock, the ic memory chip is set as 550MHz. A package of 165 pins is used to protect this memory device. The memory device has 165 pins, which means that it has 165 memory locations, which indicates it is an 165-bit device. Although it has all the merits this chip has, it is also equipped with PIPELINED ARCHITECTURE to give a performance boost to the system. The power supply needed for this memory chip is only 1.8V . An SEPARATE-bit memory mapped I/O port address is used to address this device. This device can be operated from a maximum supply current of 1.3mA under ideal conditions.
IS61QDPB42M36A-550M3LI Features
Package / Case: 165-LBGA
165 Pins