IS61QDB41M36A-250M3L
Mfr.Part #
IS61QDB41M36A-250M3L
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 165LFBGA
Memory
Length :
17mm
Memory Density :
37748736 bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Standby Voltage-Min :
1.7V
Memory Width :
36
Number of Terminations :
165
Access Time :
8.4ns
Width :
15mm
Number of Pins :
165
Memory Interface :
Parallel
HTS Code :
Pin Count :
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
1.8V
Memory Type :
Volatile
Terminal Pitch :
1mm
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Memory Format :
SRAM
Output Characteristics :
3-STATE
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Supply Current-Max :
0.7mA
Organization :
1MX36
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
I/O Type :
Separate
Power Supplies :
1.5/1.81.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.4mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.89V
Terminal Position :
BOTTOM
Clock Frequency :
250MHz
Memory Size :
36Mb 1M x 36
Standby Current-Max :
0.27A
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V