IS61NVP102418-200B3
Mfr.Part #
IS61NVP102418-200B3
Package / Case
165-TBGA
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 165TFBGA
3 (168 Hours)
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Standby Voltage-Min :
2.38V
Supply Current-Max :
0.475mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Packaging :
Tray
HTS Code :
Supply Voltage :
2.5V
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Standby Current-Max :
0.075A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.625V
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
2.5V
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.375V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
165
Memory Format :
SRAM
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
I/O Type :
COMMON
Number of Terminations :
165
Package / Case :
165-TBGA
Height Seated (Max) :
1.2mm
Pin Count :
Memory Size :
18Mb 1M x 18
Organization :
1MX18
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Output Characteristics :
3-STATE
Memory Width :
18
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Clock Frequency :
200MHz
Surface Mount :
yes
Memory Density :
18874368 bit
Width :
13mm
Access Time :
3.1ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
15mm