IS61NLP25636A-200B2LI
Mfr.Part #
IS61NLP25636A-200B2LI
Package / Case
119-BBGA
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 119PBGA
Memory
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Access Time :
3.1ns
Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
119
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Standby Current-Max :
0.05A
Density :
9 Mb
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Memory Size :
9Mb 256K x 36
Address Bus Width :
18b
Number of Ports :
4
Length :
22mm
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Terminal Pitch :
1.27mm
Clock Frequency :
200MHz
Memory Format :
SRAM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
I/O Type :
COMMON
Terminal Position :
BOTTOM
Pin Count :
119
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Nominal Supply Current :
280mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
yes
Memory Interface :
Parallel
JESD-609 Code :
e1
Word Size :
36b
Organization :
256KX36
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V