IS61NLP204818A-166TQLI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IS61NLP204818A-166TQLI
Manufacturer
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI)
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Packaging :
Tray
Nominal Supply Current :
450mA
Output Characteristics :
3-STATE
Height Seated (Max) :
1.6mm
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Supply Voltage :
3.3V
Memory Width :
18
Number of Pins :
100
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
100
Package / Case :
100-LQFP
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
Density :
36 Mb
Standby Current-Max :
0.075A
Standby Voltage-Min :
3.14V
Pin Count :
Memory Size :
36Mb 2M x 18
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clock Frequency :
166MHz
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Number of Ports :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Functions :
1
Operating Supply Voltage :
3.3V